Hlavní nabídka
  O nás
  Publicita
  Kalendář akcí
  Strukturální fondy EU
  Dotace 2007-2013
  Archiv
  Projekty
  Adakon
  Posilování sociálního dialogu
  Další vzdělávání
  Konkurenceschopnost
  CATIT
  EURO MISTR
  Databáze
  Dotační tituly
  Subdodavatelé

  Kontakty








Strukturální fondy EU - informace a servis v oblasti přípravy projektů a zpracování dokumentace

Česká republika po vstupu do EU získala možnost čerpat finance ze čtyř strutrukturálních fondů EU. Tato možnost je v praxi realizována za pomoci pěti operačních programů. Jejich vazba na jednotlivé fondy a řídící orgán odpovědný za řízení těchto programů je uveden v následujíci tabulce:

Název Operačního Programu (OP) Správce
OP Průmysl a podnikání Ministerstvo průmyslu a obchodu
OP Infrastruktura Ministerstvo životního prostředí
OP Rozvoj lidských zdrojů Ministerstvo práce a sociálních věcí
OP Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství Ministerstvo zemědělství
SROP Ministerstvo pro místní rozvoj
Jednotný programový dokument cíle 3 Magistrát hlavního města Prahy
Jednotný programový dokument cíle 2 Magistrát hlavního města Prahy


Výše uvedené OP se pak dále rozpadají na desítky grantových schémat, ty pak na stovky výzev k podání projektů. Tyto výzvy pak nevypisuje správce operačního programu (OP), jež je uveden v předcházející tabulce, ale většinou zcela jiný subjekt (např. úřady práce, kraje, ministerstva, Czechinvest, Czechtrade, ČMZRB a mnoho dalších). I proto, ostatně jako všechny jiné způsoby získání financí, znamená získání peněžních prostředků z uvedených fondů znalost určité knowledge base, která je nutná pro správné napsání projektu a tím podání žádosti o jeho financování. Neméně důležitou částí je i správné odhadnutí svých sil v daném projektu a zvážení rizik, či případné vyhledání nejvhodnějších fondů či programů, které se pro realizaci daného plánu jeví jako nejvhodnější.

Veškeré tyto informace a znalosti v současné době podnikatelé a organizace nemají a velmi těžko je získávají. Ve většině případů má podnikatel určitý záměr, ale k tomu, aby dokázal posoudit, zda existuje možnost profinancování projektu z fondů EU by musel disponovat specialisty, kteří se touto problematikou zabývají, a kteří zároveň v čase sledují opatření, která jsou v tom kterém OP právě vypsána (jedná se o výzvy z desítek institucí). Uvědomme si současně, že ESF ČR mají být vyčerpány do konce roku 2007. Doba pro zpracování až po získání daného projektu se pohybuje v řádů až několika měsíců.

Výše uvedené znamená, že o většinu možností jak profinancovat projekt podnikatel přichází již tím, že zná pouze jeden typ výzvy, na který se soustředí a ostatní možnosti z jiných programů mu uniknou. Vzhledem k tomu, že se v praxi jedná o stovky výzev, významně si tak snižuje možnost úspěchu. Kromě toho - jakákoliv chyba, které se podnikatel při přípravě, či tvorbě projektu dopustí, se může stát projektu osudnou (v takovém případě je třeba počkat na další kolo výzev, které však již nemusí obsahovat stejné podmínky, popř. nemusí být vůbec vypsány), nebo v nejhorším případě nastaví pro realizaci projektu takové podmínky, které nebude reálné splnit a vykázat. Tím vším se zvyšuje riziko financování aktivit pomocí strukturálních fondů.

Procesy, které při posuzování předložených projektů jsou pevně dány a opět prodlužují dobu, kdy daný projektu bude zamítnut či případně bude označen za vítězný.
Nastavení všech potřebných parametrů, tak jak je jednotliví hodnotitelé vyžadují (parametry jsou v každém programu jiné, hodnotí je nezávislí hodnotitelé, výzvy vypisují jiné subjekty) nejsou v jednotlivých OP stejné a tudíž není pro běžný subjekt jednoduché nastavit projekt tak, aby byl případně použitelný i pro jinou výzvu.


Nabídka služeb

Díky zkušenostem, které naši odborníci nasbírali jak v dobách existence předstrukturálních fondů (Phare, EQUAL, LEONARDO da Vinci), tak i v dobách současných nabízí nově založené Stavební informační a poradenské centrum (SPIC) klientům především ze stavebního oboru následující služby:
  • úvodní konzultaci ohledně ESF ČR a jejich možnostech
  • konzultaci nad konkrétním projektem
  • vyhledání nejvhodnějšího programu pro financování daného projektu
  • zpracování projektové žádosti, včetně sestavení finančního plánu v projektu
  • navržení nejvhodnějšího systému sestavení projektu
  • provedení kontroly již napsaných projektů
Je nutné si uvědomit, že i když předložíte perfektní projekt nemusí být daný projekt vybrán pro financování. Nárok na finance z ESF ČR neexistuje. Proto i případné martýrium, které absolvujete od vytvoření projektu až po jeho předání, nemusí být ukončeno schválením projektu a jeho financováním.

Konzultační služby ohledně Strukturálních fondů EU můžete získat na těchto dvou Stavebních informačních a poradenských centrech (SPIC), které vznikly díky podpoře projektu Podpora konkurenceschopnosti podnikatelů, zejména profesně specializovaných firem podnikajících ve stavebnictví (se zaměřením na spolupráci velkých a MSP):

Direkta Group, s.r.o. (Partner projektu)
Zenklova 37
180 00, Praha 8
tel.: 284 007 811, 284 007 815
fax: 266 310 751
e-mail: fondy@direkta.cz
web: http://www.dotace-eu.cz


Institut vzdělávání Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR
Sokolská 15
Praha 2, PSČ: 120 00
E-mail: institutsps@institutsps.cz
Telefon: +420 227 090 611
Fax: +420 227 090 613


Budou-li konzultace poskytovány v rámci projektu Podpora konkurenceschopnosti podnikatelů, zejména profesně specializovaných firem podnikajících ve stavebnictví (se zaměřením na spolupráci velkých a MSP), bude konzultace v rámci tzv. režimu deminimis zdarma. Nebude-li možno využít podpory deminimis a bude nutné použít tzv. blokovou výjimku UOHS č. VP/S 79/04-160, bude cena za konzultaci činit u malých a středních podniků (definice zde) 50 % skutečných nákladů, u podniků které nesplní uvedenou definici bude cena konzultace účtována v plné výši.




    (C) Copyright 2024